• Názov projektu:        Zbierame použité batérie so Šmudlom

Doba realizácie:         od roku 2022

Hlavné aktivity:

V spolupráci s neziskovou organizáciou DAPHNE sme sa zapojili do projektu „Zbierame použité batérie so Šmudlom“. Spolu s kamarátom Šmudlom sa naši žiaci učili správne triediť odpady a dozvedeli sa, prečo nemôžu vyhadzovať použité batérie do komunálneho odpadu alebo voľne do prírody. Žiaci dostali papierové krabičky „B-boxy“, do ktorých doma vkladajú použité batérie a potom ich vhadzujú do zberných nádob v škole. Zber batérií zabezpečuje spoločnosť SEWA, ktorá dodala aj zberné nádoby (oválne tubusy s rozmermi cca 20x80 cm). Sú umiestnené v priestoroch školy.

Zbierame nasledovné batérie a akumulátory, ktoré sa bežne používajú do elektrozariadení v domácnostiach:

• tzv. tužkové batérie (AA)
        • tzv. mikro tužkové batérie (AAA)
        • tzv. gombíkové batérie
        • tzv. valcové (veľký monočlánok) – sú to valcové hrubé batérie
        • tzv. ploché batérie
        • akumulátory z bytových alarmov
        • akumulátory pre záložne zdroje
        • akumulátory z hračiek (napr. z autíčok na diaľkové ovládanie, kde sa dajú batérie kupovať a vymieňať)
        • akumulátory z elektrických kolobežiek, robotických vysávačov a pod.

Ciele:

Program „Zbierame použité batérie so Šmudlom“  je eko-výchovný projekt určený pre materské školy a prvé ročníky základných škôl. Cieľom projektu je hravou a zážitkovou formou vzdelávať žiakov v oblasti správneho triedenia odpadov so zameraním sa na použité batérie.

Spoločnosť SEWA, ktorá organizuje zber elektroodpadu, udelila našej škole ZELENÝ CERTIFIKÁT. Získali sme ho za odovzdaný elektroodpad a použité batérie v roku 2022. Tento dokument je potvrdením, že naša K30 pristupuje zodpovedne k ochrane životného prostredia správnym triedením odpadov. Aj takto chceme chrániť našu krásnu planétu Zem.

Koordinátor: Mgr. Marcela Bukovičová

Partneri:

• DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie s vyše 20-ročnou tradíciou poskytovania environmentálnej výchovy
        • SEWA - autorizovaná organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektroodpad, batérie a obaly a neobalové výrobky
        • European Recycling Platform - nezisková organizácia, ktorá sa venuje ochrane životného prostredia prostredníctvom správneho nakladania s odpadom z elektrických a elektronických zariadení, batérií a akumulátorov

Aktívne linky:

Album 1