• Názov projektu:          Klimatické záhrady

jar 2021, dĺžka trvania 2 roky

Výška finančných prostriedkov: 825 €

Hlavné aktivity:

Pre mladú generáciu predstavujú zmeny klímy výzvu, ktorú je nutné pochopiť a naučiť sa aktívne pracovať na zmiernení jej dopadov na našu spoločnosť predovšetkým cielenou tvorbou zelených a modrých riešení. V súčasnosti však na základných školách neexistuje ucelený vzdelávací program, ktorý by prakticky a teoreticky vysvetľoval túto problematiku mladej generácii. Základná škola však disponuje školskými pozemkami, ktoré sa prostredníctvom tohto projektu budú postupne meniť na klimatické záhrady s jazierkami, dažďovými záhradami, živými plotmi, vysadenými stromami a trvalkovými záhonmi. Tieto riešenia môžu jednak napomáhať k zmierňovaniu dopadov zmeny klímy na území mesta Košice a zároveň poslúžia ako tzv. názorné učebné pomôcky pre žiakov, ktorí sa pri ich tvorbe naučia ako ich urobiť.

Ciele:

Projektom sa naštartuje prestavba školskej záhrady na záhradu klimatickú. Základom premeny je vytvorenie dažďovej záhrady na zadržiavanie dažďovej vody na pozemku, lúčne porasty namiesto sterilného trávnika na podporu opeľovačov a kumuláciu uhlíka v biomase. Samozrejme nesmú chýbať vysadené stromy, kríky a trvalky. Na pretváraní školských pozemkov sa podieľajú pedagógovia a žiaci zúčastnených škôl v spolupráci so zamestnancami VSE holding pod odborným vedením lektorov Ekocentra Sosna.

Koordinátor: PaedDr. Alena Kasardová

Partneri: Sosna, občianske združenie; Nadácia Ekopolis, VSE zelená energia

Aktívne linky:

Projekt klimatické záhrady

Výsadba byliniek, letničiek a jedlých kríkov