• Bc. Fecková Lenka

lenkafeckova.k30@gmail.com

KONZULTÁCIE SI, PROSÍM, DOHODNITE MAILOM ALEBO SPRÁVOU CEZ EDUPAGE

Čo je to inklúzia

Inklúzia“ – v ideálnej spoločnosti sa v praxi odzrkadlí v tom, že do školy hlavného prúdu chodia do jednej triedy aj žiaci so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia i žiaci nadaní. Pedagóg sa k nim dokáže priblížiť a bez problémov zvládnuť hodinu. K dispozícii má aj pedagogických asistentov, školského špeciálneho pedagóga a výchovného poradcu.

Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom (ale aj rodičom) účinne pomohlo, následne sa im úspešne učilo, v škole sa cítili príjemne, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej  práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti…

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

Školský špeciálny pedagóg sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiaka so zdravotným znevýhodnením na bežnej škole. Podieľa sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytuje žiakovi individuálne špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným odborným pracovníkom školy, ale aj rodičom žiaka. Podľa potreby spolupracuje s ostatnými poradenskými inštitúciami (centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, centrum pedagogicko – psychologického poradenstva), prípadne aj s lekármi.

Školský špeciálny pedagóg v našej ZŠ:

Pracuje so žiakmi, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie (poruchy učenia, poruchy pozornosti, narušená komunikačná schopnosť) alebo iné ťažkosti, ktoré im sťažujú proces vyučovania. S týmito žiakmi pracujú počas vyučovacích hodín pedagogickí asistenti, ktorí im umožňujú ľahšie zvládať nároky školy.

Pracovné činnosti zabezpečované školským špeciálnym pedagógom:

• práca so žiakmi
        • spolupráca s rodičmi
        • spolupráca s učiteľmi, pedagogickými asistentmi, výchovným poradcom a kariérnym poradcom
        • spolupráca s centrami psychologických a špeciálno-pedagogických služieb

Školský špeciálny pedagóg má na starosti individuálnu intervenciu aj reedukáciu  a cielenými cvičeniami sa snaží tieto ťažkosti napraviť.