• Hlavné úlohy, vízie a ciele školy v oblastiach:

          • školského prostredia a pracovnej klímy školy

          • výchovno-vzdelávacieho procesu

          • imidžu školy

           

          1 ŠKOLSKÉ PROSTREDIE A PRACOVNÁ KLÍMA ŠKOLY

          Spoločne tvoriť bezpečné prostredie so spoločnou víziou a dobrou klímou, kde deti trávia čas efektívne, zaujímavo, zábavne a kde svoj potenciál môžu využiť naplno.

          Aké školské prostredie chceme mať

          1. Bezpečné. Zabezpečiť prostredie s nulovou toleranciou voči šikanovaniu, agresivite, drogovej závislosti a prejavom intolerancie je naša prvoradá úloha. Pracovať na prevencii, na otvorenej komunikácii a tým sa pokúsiť predchádzať problémom a negatívnym javom. Ak k nim dôjde, riešiť ich pokojne a s rešpektom, s partnerským prístupom. Aj s týmto cieľom sme do ŠkVP zaradili predmet životné zručnosti v 1. - 6. ročníku.

          2. Kultúrne. Je známa vec, že príjemné a kultúrne prostredie vychováva. Udržiavať estetické a podnetné prostredie, ktoré spoločnými silami spoluvytvárajú žiaci, učitelia, nepedagogickí pracovníci, rodičia žiakov a priatelia školy. Pokračujeme v súťaži v estetike a aktivite tried so zmenenými pravidlami.

          3. Flexibilné. Škola je súčasťou spoločnosti, ktorá sa neustále mení a vyvíja. Našou úlohou je sledovať pokrokové trendy a podporovať dobré nápady.

          4. S odborným prístupom k žiakom s rôznymi potrebami. Žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je potrebné včasne diagnostikovať a integrovať, každoročne vyčleňovať finančné prostriedky z rozpočtu školy na materiálne vybavenie učebne pre žiakov s IVVP, na špeciálne učebnice, vyučovacie pomôcky, kompenzačné pomôcky. Zabezpečovať vzdelávanie učiteľov, asistentov učiteľa pre efektívnu prácu s týmito žiakmi. Vytvárať podmienky pre prácu školského podporného tímu. Podporovať nadaných žiakov, špecifikovať druh a štruktúru nadania tak, aby mali možnosť využiť svoje schopnosti pri reprezentácii školy na súťažiach, olympiádach a rôznych iných akciách.

          5. Kvalitne vybavené. Materiálne vybavenie školy je na dobrej úrovni, je potrebné ho udržiavať a modernizovať. Spoločne so zriaďovateľom budeme hľadať možnosti rekonštrukcie ešte pôvodného vodovodného potrubia a systému vykurovania, ktoré sú v havarijnom stave. Postupne bude potrebné zrekonštruovať niektoré chodníky v areáli školy, zmodernizovať ihrisko. Sieť počítačov využívať na plánované vysielanie. Dokončiť výmenu nábytku v kabinetoch. Pravidelne sledovať rôzne výzvy na podávanie grantov, rozvojových projektov zo štrukturálnych fondov, zamestnávateľských projektov, získavať financie z mimorozpočtových zdrojov.

          Kvalitná klíma školského prostredia je jedným z kľúčových znakov dobrej, efektívnej školy. Ide o to, ako sa žiaci, učitelia a ostatní zamestnanci v škole cítia, aké sú medziľudské vzťahy a väzby, a či existujú všeobecne zdieľané hodnoty, podľa ktorých sa ľudia v škole správajú.

          Čo pomáha zlepšovať klímu školy

          Budovanie dôvery, otvorená komunikácia a vzájomný rešpekt, ako aj snaha učiť sa zvládať svoje emócie a prehlbovať základné životné zručnosti. Aj s týmto cieľom sme posilnili úlohu triednickej hodiny. Zaviedli sme „náhradných triednych učiteľov“, ktorí zvýšia pocit istoty a bezpečia pre žiakov v prípade, že triedny učiteľ nie je v škole. Raz za štvrťrok uskutočňujeme hlásenia cez sieť počítačov, kde nielen oceňujeme úspechy žiakov, ale vyhlasujeme tých, ktorých navrhujú spolužiaci za dosiahnuté zlepšenia alebo dobré skutky.

          Pracujeme na dobrých vzťahoch s rodičmi našich žiakov. Výbornú vzájomnú informovanosť nám umožňuje stránka EduPage. Najdôležitejšiu úlohu zohrávajú triedni učitelia, preto prosíme rodičov, aby pri akomkoľvek probléme kontaktovali najprv ich. Mrzí nás, že niektorí rodičia starších žiakov sa nezúčastňujú rodičovských združení.

          2 VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍ PROCES

          V prajných podmienkach sa potom môžeme zamerať na to, čo chceme vo výchovno-vzdelávacom procese dosiahnuť. Hlavnou úlohou školy je poskytnúť žiakom kvalitné vzdelanie podľa Inovovaného školského vzdelávacieho programu. Získať vedomosti, praktické schopnosti a pripraviť sa na budúce vzdelávanie. Dôležitý je aj celkový rozvoj osobnosti. Cieľom je, aby naši žiaci boli konkurencieschopní aj o dvadsať rokov, vo svete, aký si teraz nevieme ani predstaviť. Preto by mali vedieť aj komunikovať, reagovať na zmenené podmienky a okolnosti, spolupracovať s ľuďmi okolo seba.

          Aký by mal byť náš žiak v prístupe ku vzdelávaniu

          1. Motivovaný. Chápe, že sa neučí iba pre školu, pre známky, ale hlavne pre seba.

          Zaujímavým učením chceme žiakom pomôcť pochopiť širšie súvislosti, vnímať prepojenie školy so životom, s praxou, napríklad cez tieto školské projekty:

          Hosť mesiaca – v rámci tohto projektu inšpirujúci ľudia – experti v odbore, rodení hovoriaci cudzími jazykmi, úspešní absolventi K30, navštívia triedy a obohatia vyučovanie.

          Túlavé topánky – žiaci v súvislosti s konkrétnym preberaným učivom navštevujú zaujímavé miesta.

          2. Vie si vyhľadať informácie, báda, učí sa rozhodovať. Podporujeme čitateľskú gramotnosť vo všetkých ročníkoch. Často navštevujeme knižnicu, organizujeme čitateľské maratóny, stretnutia so spisovateľmi, v triedach zriaďujeme čitateľské kútiky. Učíme žiakov vyhľadávať informácie na internete. Pomocou koordinátorov jednotlivých gramotností a prierezových tém a v spolupráci s vedúcimi MZ a PK organizujeme rôzne projektové dni, týždne zamerané na plnenie konkrétnych úloh. Pri vyučovaní používame rôzne organizačné formy, najmä problémové, bádateľské, projektové vyučovanie, učíme sa pracovať v dvojiciach, v skupinách, rozvíjame kritické myslenie žiakov. Naším cieľom je poskytovať viac priestoru pre autonómiu, zodpovednosť a možnosť výberu pre žiakov. Pýtame sa na ich nápady, názory. Plánujeme realizovať pravidelné sebareflexie.

          3. Telesne zdatný, so vzťahom k zdravému životnému štýlu. Pracujeme na tom, aby naši žiaci chápali, že pohyb je nevyhnutný pre zdravie. Podporujeme organizovanie školských medzitriednych turnajov, účasť v mestských športových súťažiach, zabezpečujeme činnosť športových a tanečných krúžkov. Pokračujeme v pohybovom využití prestávok – využívame átrium, stolný tenis a tanec. Snažíme sa udržiavať športoviská v dobrom stave. Zavádzame do vyučovacích hodín aktivity na nesedenie a začali sme novú tradíciu Športového matiné.

          4. Dobrý človek. Našou snahou je vytvárať a rozvíjať u detí kompetencie ako citová vyrovnanosť, sebaovládanie, mravnosť, zodpovednosť, ohľaduplnosť, snaha neustále sa zdokonaľovať, učiť sa. Pracovať na dobrej komunikácii a empatii, učiť sa spolupracovať v skupine. Využívať formy práce vo dvojiciach. Zadávať deťom tvorbu skupinových projektov. Na začiatku 5. ročníka v spolupráci so školským psychológom organizujeme adaptačný týždeň. V blízkej budúcnosti plánujeme na škole založiť školský parlament a podporovať jeho činnosť.

          Prostredníctvom mnohých environmentálnych aktivít vedieme žiakov k osvojovaniu si princípov udržateľného spôsobu života. Pokračujeme v triedení odpadu, ktorý sme rozšírili o zber batérií a jedlých tukov.

          Na ktoré kľúčové kompetencie kladieme dôraz v profile absolventa Kežmarskej 30

          1. Jazyková vybavenosť. Dobrú jazykovú výbavu považujeme za samozrejmosť. Možnosť voliteľných hodín v Inovovanom školskom vzdelávacom programe využívame na výučbu anglického jazyka od 1. ročníka. Druhý cudzí jazyk vyučujeme od 6. ročníka. Na zlepšenie čítania v cudzom jazyku podporujeme čítanie minikníh, na kontakt s rodeným hovoriacim využívame projekt Hosť mesiaca. Plánujeme zaviesť dni praktických situácií na rozvoj komunikácie.

          2. Kompetencie v oblasti informačno-komunikačných technológií a kompetencie súvisiace s technickým smerovaním. V tom je naša jedinečnosť. Naším zameraním odpovedáme na trend súčasnej doby, v ktorom rastú požiadavky na tieto kompetencie pre výkon povolania. Pokračujeme v tradícii interaktívnych tried od 5. ročníka, ktoré sa osvedčili úspechmi našich žiakov v súťažiach a v prijatí na výberové stredné školy. Našou úlohou je prepájať školu so životom motivujúcimi zážitkami z reálneho života. Po vynútenej covidovej prestávke plánujeme opäť organizovať žiacke vedecké konferencie a spolupracovať na podnetných aktivitách s UPJŠ, popularizovať fyziku a chémiu cez zaujímavé pokusy na vyučovacích hodinách a na krúžkoch.

          3. Tvorivosť, rozvinuté estetické cítenie. Držať krok s dobou si vyžaduje podporiť rozvoj multimediálnej tvorby na našej škole. Deti, ktoré k tomu inklinujú učiť vytvárať videá, klipy, jednoduché reportáže, urobiť prvé kroky smerujúce k vzniku vysielaní našej budúce školskej televízie. Pokračovať v tvorbe školského časopisu a organizovaní školskej výstavy Kežmarská 30 plná umenia. Zachovať tradíciu školských akadémií, Vianočného matiné, Novoročných koncertov. Organizovať Žiacky školský ples - takto sa deti učia vystupovať na verejnosti, správať sa podľa etikety.

          3 IMIDŽ ŠKOLY

          Dianie v škole prezentujeme na stránke EduPage a sociálnych sieťach Facebook, Instagram, Tiktok, YouTube. Považujeme za dôležité, aby sa o školskom živote, aktivitách a úspechoch dozvedeli rodičia našich žiakov, verejnosť a tiež potenciálni žiaci a rodičia, ktorí sú nevyhnutní pre jej fungovanie v budúcnosti.

          Pre propagovanie činnosti školy organizujeme eventy:

          pre budúcich žiakov – Deň otvorených dverí pre budúcich prvákov, Zápis do 1. ročníka.

          Spoločné podujatia pre rodičov a žiakov – Európsky deň otvorených dverí, Večer otvorených dverí, Jesennú slávnosť, Ples rodičov a priateľov tanca, Juniáles, slávnostné akadémie.

          Pre súčasných žiakov – množstvo podujatí ŠKD, organizovanie škôl v prírode, plaveckých, lyžiarskych a korčuliarskych výcvikov, Vianočnej burzy, karnevalu, Žiackeho školského plesu, Olympijského festivalu, školských výletov a mnoho ďalších.

          Pre nás učiteľov, ktorí považujeme svoje povolanie za poslanie, nie je nič krajšie ako šťastné dieťa a spokojný rodič. Spoločným úsilím napĺňame náš slogan

          ZŠ Kežmarská 30 – Viac ako škola...

          PaedDr. Jana Poprocká
                                                                                                       riaditeľka školy