• Názov projektu:        Tréneri v škole

Doba realizácie:

Výška finančných prostriedkov:

Hlavné aktivity:

Je zameraný na aktívne zapojenie športových odborníkov - trénerov, na hodinách telesnej a športovej výchovy v 1. a 2. ročníku ZŠ. Deti sa zoznámia s viacerými druhmi športov a ich športovým náčiním hravou formou, s cieľom prehĺbiť ich záujem o rôzne pohybové aktivity. V pilotnom projekte sa budú deti zdokonaľovať v športovej gramotnosti.

Chod projektu zabezpečuje v každom regióne (západ, stred a východ) jeden koordinátor, ktorý úzko spolupracuje s hlavným koordinátorom. Tréneri svoju činnosť v školách realizujú až po absolvovaní odborného školenia, zameraného na prácu s deťmi na hodinách Telesnej a športovej výchovy 1. a 2 ročníka ZŠ. Odborné školenie zastrešujú garanti, školitelia z oblasti pedagogiky, psychológie a športu, v spolupráci s českými kolegami, z úspešne etablovaného projektu “Tréneři ve škole”.

Priebeh hodín Telesnej a športovej výchovy na vybraných školách, ktoré prejavili záujem o pilotný program Tréneri v škole, zabezpečuje „tréner“, za prítomnosti zodpovedného pedagóga, alebo pedagogičky, vždy na jednej hodine Telesnej a športovej výchovy v týždni. Druhá hodina Telesnej a športovej výchovy v týždni bude prebiehať už len s učiteľom, bez trénera. Za hodinu Telesnej a športovej výchovy je pritom stále zodpovedný učiteľ, tréner je vnímaný skôr, ako výpomoc pre skvalitnenie a spestrenie hodiny.

Ciele:

Cieľom je pozitívne vplývanie na súčasný stav zdravia u detí, a tým aj zníženie finančnej záťaže na ich zdravotnú starostlivosť. Vyššia ekonomická efektivita a prospešnosť zdravšej a odolnejšej mládeže pre spoločnosť. Pomoc pedagogičkám a pedagógom s organizáciou hodín Telesnej a športovej výchovy na prvom stupni základných škôl. Zatraktívnením hodín Telesnej a športovej výchovy predpokladáme aj zlepšenie celkového prospechu žiakov. Zlepšená komunikácia a spolupráca prostredníctvom trénera medzi rodičmi a prípadnými športovými klubmi.

Spolupráca s fakultami zaoberajúcimi sa vzdelávaním odborníkov v športe, pri zmene akreditácie implementovať prvky z nášho programu do vzdelávania budúcich učiteľov na fakultách s pedagogickým zameraním.

Koordinátor:

Partneri: Program "Tréneri v škole" je pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport, s podporou MŠVVaŠ SR.