• História školy

• História našej školy sa začala písať 4. septembra 1967. V tomto roku boli na našom Sídlisku Terasa otvorené dve základné školy a jednou z nich bola aj naša – ZŠ na Steinerovej ulici 30, dnes Kežmarskej 30. Budova školy leží na kopci v strede mestskej časti Košice – Západ, blízko Magistrátu mesta Košice. Je to dvojposchodová budova s nezastrešeným átriom. Veľká jedáleň oddeľuje školu od susednej ZŠ. Areál tvorí park so zeleňou, multifunkčné ihrisko, basketbalové ihrisko a malý školský pozemok. Futbalové ihrisko s atletickou dráhou využívame spoločne s vedľajšou školou. Do školy prichádzali i prichádzajú žiaci zo všetkých lokalít mesta i okolia.

Počiatočné úspechy, ktoré dosahovali naši žiaci na rôznych súťažiach, najmä však v matematike a prírodovedných predmetoch, významne zasiahli do zmeny profilácie školy. V roku 1975 sa naša škola ako druhá v Košiciach etablovala na školu s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. V rokoch 1975 - 1996 sme mali v každom ročníku II. stupňa vytvorenú jednu takzvanú “matematickú” triedu. Od roku 1996 kvôli zvýšenému záujmu žiakov a hlavne rodičov, v 5., 6. a 7. ročníku boli vytvorené po dve matematické triedy. Od roku 2001 pre skvalitnenie výberu sme sa vrátili k jednej matematickej triede v každom ročníku. K náročným vedomostným testom z matematiky sme pridali aj posúdenie stavu pripravenosti psychológom.

Už v roku 1985 bola na škole zriadená špeciálna učebňa na vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov. Postupne sa prebudovala na modernú počítačovú učebňu pripojenú na internet. Vďaka Infoveku a sponzorskej činnosti rodičov a priateľov školy je vybavená modernými počítačmi a využíva sa na kvalitnú výuku matematiky, ale i ostatných premetoch. V roku 2003 sme otvorili aj druhú počítačovú učebňu. Z projektu “Počítače pre školy” sme v roku 2004 dostali ďalších 6 výkonnejších počítačov. Pri príležitosti prechodu Venuše pred Slnkom sme dňa 8.6.2004 slávnostne uviedli do prevádzky dátovú optickú sieť. Rýchlosť pripojenia na internet dosahovala 3 600 kbps. V sieti je zapojených 5 základných škôl, gymnázium a CVČ. Toto voľné združenie škol a školských zariadení vystupuje pod názvom TERASAnet. V roku 2008 sme zriadili tretiu mobilnú notebookovú počítačovú učebňu. V súčasnosti máme v každej triede počítač, dataprojektor, plátno i reproduktory. V deviatich máme interaktívne tabule alebo dotykové monitory. Vo všetkých kanceláriách a učiteľských kabinetoch máme PC či NB pre efektívne bezpapierové vedenie pedagogickej dokumentácie v EduPage.

K 24.5.2005 škola získala oficiálny certifikát vzdelávacej inštitúcie a bol jej pridelený rating medzinárodnou spoločnosťou International Education Society. Certifikácia školy a spolupráca s IES bola ukončená 31.3.2008.

Škola sa zapojila do mnohých projektov. Z dlhodobých sú to: Certifikácia IES – úroveň školy hodnotená ratingom, Infovek – zavádzanie IKT do vzdelávania, Školiace centrum Infoveku – školenia pedagógov i verejnosti Košíc k informačnej gramotnosti, eTwinning – medzinárodná spolupráca škôl, Počítačová gramotnosť – zvyšovanie informačnej gramotnosti žiakov školy, SIPS - vedecký inkubátor, Škola budúcnosti – hľadanie budúcnosti vyučovania pomocou IKT, Notebook pre každého žiakaKlimatické záhrady, Postavme školu spolu, Školské mlieko, Školský altánok, Tréneri v škole a Trilaterálny medzinárodný projekt.
          Z krátkodobých sú to: Digitálni Štúrovci – školenia verejnosti Košíc k informačnej gramotnosti, Otvorená škola – vybudovanie vlastnej strelnice, Kultúrne poukazy – zvýšenie účasti pedagógov a žiakov na kultúrnych podujatiach, Deň narcisov – finančná pomoc detskej onkológii, Komparo – skúšobné testovanie žiakov 4.- 9. ročníka pred Testovaním 9, ESF – aktivácia nezamestnaných, ROP - rekonštrukcia školy.

Pri škole dlhé roky pôsobilo školské športové stredisko vo volejbale dievčat a školské športové stredisko v športovej gymnastike. Postupne k nim pribúdajú ďalšie pohybové aktivity ako streľba a tanec. V areáli školy pre zlepšenie pohybových aktivít sme dobudovali hádzanárske a basketbalové ihrisko. V budove školy máme vlastnú strelnicu. V telocvični bol urobený nový protišmykový náter. V roku 2008 nám MČ Košice-Západ vybudovala multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom pre futbal, volejbal, tenis i basketbal. Multifinkčné ihrisko bolo kompletne zrekonštruované v roku 2020.

V školskom roku 2016/2017 sme prešli na plne elektronickú agendu školy. Je to čipová evidencia dochádzky žiakov, elektronická triedna kniha, elektronická žiacka knižka, rozvrh, zastupovanie, e-learning. To všetko na EduPage portáli prístupnom pre rodičov i žiakov v mobile či tablete.

V školskom roku 2022/23 sme ako reakciu na potreby doby, zaradili triednické hodiny na 1. hodinu v pondelok. Uvedomujeme si, aké dôležité je budovanie vzťahov medzi žiakmi, vytváranie dôvery vo vzťahu žiak - učiteľ, zvládanie emócií a budovanie bezpečného školského prostredia.

Vo funkcii riaditeľa školy pôsobili:

Jozef Dzuro, Ondrej Petričko, Ladislav Tóth, Mgr. Helena Korscheltová, Mgr. Mária Sedláková, Mgr. Pavel Horňák a PaedDr. Jana Poprocká.

Vo funkcii zástupcov riaditeľa školy pôsobili:

Tibor Szoták, Adela Pajtášová, Mária Bocanová, PaedDr. Kornélia Harachová, Ján Miškovič, Mgr. Mária Černíková, Mgr. Beáta Bardelčíková, Mgr. Gizela Vargová, Mgr. Ivan Bober, Mgr. Mária Koštialová, Mgr. Zlatica Valentová, PaedDr. Jana Poprocká, RNDr. Adriana Vargová, Mgr. Zuzana Šoltýsová a PhDr. Katarína Bodnárová.